Mundur Advanced Combat Uniform (ACU), powstał w oparciu o propozycje użytkowników - żołnierzy. Stworzony z myślą o wygodzie i ergonomii użytkowania. Bryła kroju nie uległa zmianie, dodano jedynie zaszewki w miejscu wszycia rękawów, takie jak w kurtce M65, nie ograniczające swobody ruchów rąk przez blokowanie naciągniętym materiałem bluzy.
Nowy typ munduru wykonano z materiału rip-stop o charakterystycznym kwadratowym splocie włókien. Składa się w 50% z bawełny i w 50% z nylonowych nici. Dzięki takiemu składowi materiał bardzo szybko schnie, błyskawicznie pozbywając się wchłoniętej wody. Nie gniecie się łatwo, jest delikatniejszy w dotyku, łatwiej się dopasowuje oraz łatwiej usuwa się z niego zabrudzenia, jak również jest bardziej odporny na rozdarcia.
Bluza ACU posiada plastikowy dwustronny zamek błyskawiczny umożliwiający łatwe i szybkie zapięcie zarówno z góry jak i z dołu bluzy. Express kryty jest listwą zapinaną w paru miejscach za pomocą velcro. Na wysokości mostka na listwie wykorzystano kwadratowy fragment „pętelek” velcro służący do przyczepienia stopnia wojskowego. Zrezygnowano z kołnierza, zastępując go stójką, którą w razie potrzeby można zapiąć pod szyją. W bluzie wszelkie zapięcia wykonano z velcro. Wprowadzenie stójki miało na celu wyeliminowanie obtarć szyi operatora od taśmy zawieszenia broni, szelek plecaka czy kołnierza kamizelki kuloodpornej. Na piersi bluzy znajdują się dwie ukośnie naszyte kieszenie, zamykane patką skierowaną do wewnętrznej strony. Skośne naszycie kieszeni poprawia ergonomię ich obsługi, eliminując potrzebę wyginania nadgarstka oraz ułatwione korzystanie w czasie noszenia kamizelki taktycznej (np.eTLBV, MOLLE czy MOLLE II). Wymuszają jednak od operatora ich obsługę przeciwległą ręką. Nad kieszeniami znajdują się taśmy do przymocowania nazwiska i formacji operatora. Zrezygnowano z kieszeni dolnych i tak w większości zasłoniętych oporządzeniem taktycznym bądź kamizelką kuloodporną w warunkach bojowych.
Rękawy bluzy posiadają regulację w nadgarstkach. Na obu rękawach naszyto lekko skośnie kieszenie naramienne, zakryte patką. Kieszenie są bardzo łatwo dostępne przeciwległą ręką nawet w warunkach bojowych i są w stanie pomieścić sporej wielkości przedmioty. Na lewym rękawie dodano małą kieszonkę mieszczącą np.: lighstick’i lub przybory piśmiennicze. Obie kieszenie pokryte są „pętelkami” velcro umożliwiającymi przyczepienie naszywek oddziałów. Ciekawym rozwiązaniem jest dodanie kieszeni na łokciach do których można wsunąć ochronną piankę poliuretanową w zastępstwie użycia nałokietników z plastiku. Do kieszeni w obrębie łokci można także schować np. złożoną mapę.
Bluza jest nieco krótsza od swojej poprzedniczki aby łatwo można było wpuścić ją w spodnie. Jedynie oddziały Delta Force używają tego sposobu noszenia bluzy w trakcie misji bojowych. W innych formacjach nie przyjęła się ta technika.
Bluza przygotowana była pod nowy typ kamuflażu tzw. Digital (pikselowy). Obecnie bluzy produkowane są w odpowiednim dla danej formacji maskowaniu np.: Universal Camouflage Pattern (UCP) A-TACS czy Multicam.
Nowy krój munduru został bardzo pozytywnie przyjęty przez użytkowników tuż po wprowadzeniu i cieszy się dużym uznaniem. Bardzo chwalona jest funkcjonalność wielu nowatorskich rozwiązań, np. umieszczenie kieszeni, kołnierz – stójka, oraz sposób wszycia rękawów.
Zalety:
- wygodny krój,
- w pełni ergonomiczne rozmieszczenie kieszeni,
- zastosowanie taśm velcro jako wszystkich zapięć,
- wytrzymały materiał,
- dowolna regulacja bluzy w nadgarstkach.
- materiał odporny na wyblaknięcie, skurczanie i rozciąganie
- na łokciach miejsce do umieszczenia wkładek ochraniaczy
Dostępne rozmiary: od S do XXXL (Regular)
Materiał: 100% Bawełna RIPSTOP
Producent: MFH.